BUBA Ventures sağlık yatırımlarına hız verdi

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
BUBA Ventures’ın sağlık yatırımı olan Hasbiotech, orijinal ilaç geliştirme amaçlı ilk resmî klinik deney çalışmalarına başladı

2019 yılı itibarıyla sağlık sektörüne yatırım yapmaya başlayan BUBA Ventures tarafından satın alınan Hasbiotech, orijinal bir ilacın klinik çalışması için yatırımlarına başladı. Hasbiotech tarafından kalp krizi sonrası oluşabilen kalp yetmezliği sorununun önlenmesine yönelik olarak geliştirilen ilacın tüm faz çalışmaları Avrupa’nın önde gelen klinik geliştirme laboratuvarlarıyla işbirliği gerçekleştirilerek tamamlanacak. Ardından da  önce Türkiye, sonra da tüm dünyanın kullanımına sunulacak.

Ürünün faz çalışmaları Avrupa’da yapılacak

Kardiyak problemlerinin dünyada birinci sıradaki ölüm nedeni olduğuna dikkat çeken BUBA Ventures Başkanı Timuçin Bilgör, bu çerçevede ilk olarak kalp krizi sonrasında oluşan geri dönüşümsüz kalp kası deformasyonunu yüzde 98 oranında onarabilecek bir ürünü dünyaya tanıtmak istediklerini belirtti. Bilgör; “Rakamlara baktığımızda Türkiye, 50 yaş altı kalp krizinden ölüm sıklığı açısından Avrupa ülkelerine kıyasla ilk sırada yer alıyor.  Küba’nın önde gelen biyoteknoloji şirketi CIGB ile Hasbiotech’in ortaklaşa gerçekleştirecekleri klinik çalışmalar neticesinde, Akut Koroner Sendrom (AKS) sonrası kalp yetmezliği sorunlarının tedavi edilebileceğini düşünüyorum. Ürünümüzün tüm faz çalışmaları Avrupa’nın önde gelen klinik geliştirme laboratuvarları aracılığı ile yapılacak. Tüm klinik çalışmalar Avrupa’da EU GMP sertifikalı tesislerde üretilen ürünler ile Avrupa Genelgeleri’ne uyumlu olarak gerçekleştirilecek” dedi.

Üç senede 30 milyon dolar yatırım planı

Şu ana kadar bu orijinal moleküle 5 milyon dolar yatırım yaptıklarını, önümüzdeki 3 sene içerisinde bu rakamı 30 milyon dolara çıkartmayı planladıklarını söyleyen Bilgör, bu bağlamda da tüm sağlık yatırımlarına ilişkin ürün bazında fonlar kurmayı hedeflediklerini belirtti. Bilgör,  son olarak, sağlık sektöründeki yatırımlarına orijinal ürünler, gıda takviyeleri, medikal cihaz ve teşhis sistemleri alanında devam edeceklerini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz