Blockchain’de geleceğin projeleri Deniz Akvaryum ve BAU BlockchainIST Center işbirliği ile tasarlanacak

0
80
Deniz Akvaryum’da kurulan Blockchain Lab platformunda Blockchain tabanlı projeler üretilerek finans sektörüne yönelik uygulamaları geliştirmek üzere çalışmalar yapılacak

DenizBank bünyesindeki Deniz Akvaryum İnovasyon Merkezi, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Türkiye’de bir ilk olarak açtığı İstanbul Blokzincir Teknolojileri ve İnovasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (BlockchainIST Center) ile işbirliği yaptı.

Buna göre, Deniz Akvaryum bünyesinde kurulan ‘Blockchain Lab’ platformunda, Blockchain teknolojisinin finans sektöründeki uygulamalarını tasarlamak ve hayata geçirmek, piyasadaki uzman sayısını artırmak ve projeler üretmek üzere çalışmalarda bulunulacak. Türkiye’den ve dünyadan uzman isimlerin yer aldığı merkezde projelerin geliştirilmesinin yanı sıra, finans sektöründe daha verimli ve güvenli uygulamaların önünü açacak, geleceğin bankacılık anlayışına uygun çalışmalar da yürütülecek.

Gelecek 10 yıl için en iyiye ulaşmayı hedefliyoruz 

 İnovasyonun, çevik olabilmenin ve yeni nesil teknolojilere bugünden yapılan yatırımın kurumların geleceği için olmazsa olmaz olduğunu söyleyen DenizBank Dijital Kuşak Bankacılığı Grup Müdürü ve İnovasyon Komitesi Başkanı Gürhan Çam, yapay zekâ ve Fintech’ler ile bankacılık sektörünü şekillendirecek blockchain teknolojisine odaklandıklarını belirtti. Çam, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Deniz Akvaryum bünyesinde kurduğumuz Blockchain Lab ile de yeni nesil girişimciler yetiştirmek ve yenilikçi blockchain projeleri tasarlamak üzere programlar hazırlıyoruz. Bu noktada ulusal ve uluslararası anlamda alan hakimiyeti olan, geleceğin blockchain uzmanlarını yetiştirmek, kamu ve özel sektörün blockchain konusundaki stratejik önceliklerini belirlemek üzere çalışan BlockchainIST Center ile güçlerimizi birleştirerek yarının müşterisine hizmet edecek ürün ve hizmetleri tasarlama vizyonuyla ilerliyoruz.” dedi.

BlockchainIST Center Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, “ Deniz Akvaryum İnovasyon Merkezi ekibi ile Türkiye’nin en önemli Blockchain ve Fintech projelerine imza atacağımıza inanıyoruz. Dünyada pek çok bankanın bu alanda  çalışmaları sürerken, Türkiye’de Denizbank’ın öncülüğünde geleneksel finans ile geleceğin finans uygulamalarının birleşmesi çok önemli. Blockchain girişimcilerinin desteklenmesine, özel sektör ve kamu kurumlarının birlikte kullanabildiği Blockchain hizmetlerinin geliştirilmesine, ve banka müşterilerinin en yeni finansal teknoloji ürünlerini kullanabilmesine olanak sağlayacak bu işbirliği için heyecanlıyız”  dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here