PAYLAŞ

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Türkiye’de kartlı ödemeler ve “nakitsiz toplum” hedefine yönelik olarak 2017’de yaşanan gelişmeleri ve yapılan çalışmaları bir basın toplantısıyla değerlendirdi. Toplantıda konuşan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, Türkiye’deki kart sahipliği ve kullanımına ilişkin önemli istatistikleri de paylaştı. Canko, “2017 yılında kredi kartı sayısı bir önceki yıla oranla yüzde 6 artarak 62,4 milyona ulaştı. Bireysel kredi kartı sahibi kişi sayısı ise 2016 yılında 22,8 milyon iken 2017 yılında 24,5 milyona yükseldi. 2016 yılında 117 milyon olan banka kartı adediyse, yüzde 12 artışla 131,6 milyona çıktı.” dedi.

Canko, 2017’de kredi kartıyla yapılan ödemelerin tutarının bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında arttığını ve 606 milyar TL’ye ulaştığını belirtti. Geride kalan yılda banka kartıyla yapılan ödemelerin hacmi ise yüzde 41 artışla 71 milyar TL’ye yükseldi. Canko, toplam kartlı ödeme tutarının ise yüzde 15 arttığını dile getirdi.

Dr. Soner Canko, banka kartıyla yapılan ödemelerdeki artışı ise şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılında banka kartıyla ödemeler, banka kartıyla nakit çekim işlemlerini geçti. Finansal okuryazarlık oranının da yükselmesiyle beraber Türkiye’nin 2023 yılında nakitsiz ödemeler toplumu olma hedefinde tempoyu arttırdığını görüyoruz. Bugün her 3 kartlı ödemeden 1’i banka kartıyla yapılırken banka kartıyla yapılan alışveriş oranı, banka kartıyla yapılan nakit çekim oranını geride bıraktı. 2017’de banka kartıyla yapılan alışveriş oranı yüzde 53’e çıkarken banka kartıyla yapılan nakit çekim oranı ise yüzde 47 seviyesine geriledi.”

Canko, geride kalan yılda internetteki kartlı ödemelerdeki artışın da devam ettiğini belirtti. Yüzde 45.1’lik artış oranının son yılların en yüksek seviyesi olduğunu ifade eden BKM Genel Müdürü, toplam hacmin 99,1 milyar TL’ye ulaştığını dile getirdi. Canko, bu yükselişte genç nüfusun ve dijital dönüşümdeki hızlanmanın önemli bir rol oynadığını dile getirdi.

Temassız ödemelerdeki artış da toplantıda Soner Canko’nun dikkat çektiği konulardan biri oldu. BKM Genel Müdürü, temassız özellikli kart sayısının 42 milyona, temassız ödeme destekli terminal sayısının ise 879 bine yükseldiğini belirtti. Temassız ödeme destekli terminal sayılarının daha da yükseleceğini söyleyen Canko, kart sahiplerinin bu yönteme eskisine kıyasla çok daha fazla güvendiğine dikkat çekti.

Soner Canko: BKM hızlı çözüm üreten, teknoloji odaklı bir kuruma dönüştü

Canko, geride kalan yılın BKM açısından nasıl geçtiğini ise şu sözlerle değerlendirdi: “Bankalararası Kart Merkezi olarak yalnızca bankalar arasındaki işlemleri takip eden bir kurum olmaktan çıkarak, ödemeler ekosistemine, güvenli ve hızlı çözümler üreten teknoloji odaklı bir kuruma dönüştük. Girişimciliğe verdiğimiz önem, teknolojiye yaptığımız yatırımlarla Türkiye’nin ödeme sistemlerindeki oyun kurucusu ve inovasyon merkezi konumumuzu sürdürdük ve ortak bir hedefe kanalize olduk. Biz bu hedefi ‘Nakitsiz Ödemeler Toplumu’ olarak tanımlıyoruz. Nakitsiz ödemeler toplumu olma hedefinde yolumuza hızla devam ediyoruz. Bu yolda amacımız nakitsiz ödemelerde geleceğin deneyimini yaşatmak ve ödemeleri kolaylaştıran güvenli çözümler ile Türkiye’ye değer katmak.”