Bilişim Hukuku Derneği: Twitter saldırısından mağdur olan kişiler Twitter’dan tazminat isteyebilir

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
833TakipçilerTakip Et
163TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

BHD, Twitter’a yapılan saldırı hakkındaki görüşlerini paylaştı ve mağdurlara yol gösterdi

Bilişim Hukuku Derneği (BHD), 15 Temmuz’da Twitter’a yapılan siber saldırıya ilişkin bir açıklama paylaştı. BHD Başkanı Kürşat Ergün imzasıyla yapılan açıklamada, saldırının teknik açıklarından kaynaklandığı bildirildi.

Twitter’ın kullanıcı hesaplarının güvenliğiyle ilgili taahhüt ve sorumlulukları bulunduğu belirtilen açıklamada, “Pek çok piyasa yönlendiricisinin ve devlet başkanının tüm dünyayı doğrudan etkileyen pek çok olayı, Twitter üzerinden verdikleri mesajlarla yönlendirdikleri düşünüldüğünde; Twitter’ın şirket olarak üstlendiği sorumluluğun ne denli ağır olduğu anlaşılmaktadır. Bu sebeple Twitter, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak adına kendi sisteminin güvenliğini hiçbir açığa yer vermeyecek şekilde sağlamak zorundadır.” ifadelerine yer verildi.

Twitter yüksek miktarlarda tazminat ödeyebilir

Açıklamada, bu saldırılarla birlikte ortaya çıkan büyük çaplı maddi zararın yanında dünya gündemine yön veren, tanınan ve güvenilen isimlerin dahi Twitter üzerinden verdikleri mesajların her türlü manipülasyona açık olduğununu ortaya çıktığı da vurgulandı.

Konuyu tazminat hukuku açısından da değerlendiren BHD, bu noktada pek çok ünlü ismin ve ele geçirilen hesaplar üzerinden atılan tweetlere inanarak yüksek miktarlarda parasını kaybeden mağdur kişilerin Twitter’ın güvenlik yükümlülüğünü yerine getirmemesi sebebiyle tazminat hakkı doğacağına dikkat çekti. Açıklama, “Bu hakkın davaya dönüşmesi halinde Twitter’ın yüksek miktarlarda tazminat talepleriyle karşı karşıya kalacağı aşikardır” ifadesiyle son buldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz