Beyaz yaka evden çalışmaktan vazgeçmek istemiyor

Bosch’tan Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine elektrikli mobilite eğitimi

Eğitim ile geleceğin mühendislerinin, elektrikli araçlar dünyasına dair bilgiler edinmesi ve kariyer planlarına destek olunması amaçlanıyor Bosch Türkiye, geleceğin insan kaynağının yetiştirilmesine destek vermek amacıyla...

Arçelik, Koç Üniversitesi ve ODTÜ, TÜBİTAK BİGG Programı için güçlerini birleştirdi

Ar-Ge niteliği yüksek, yenilikçi iş fikirleri olan girişimcilere, TÜBİTAK’tan 200 bin TL hibe alma yolunu açabilecek  BİGG3 Programı, eğitim ve mentorluk desteği sağlıyor Arçelik ve...

Netaş CEO’su Altay emekli oldu, yeni CEO Ali Emir Eren

Netaş, yeni yıla yeni CEO ile giriyor. Innova’dan transfer edilen Ali Emir Eren, Ocak 2021’de görevi devralıyor Netaş, CEO Müjdat Altay’ın görevinden ayrıldığını açıkladı. 1...

NCR Türkiye’ye yeni genel müdür

Murat Kulaksızoğlu, uzun yıllardan beri çeşitli pozisyonlarda çalıştığı NCR Türkiye’deki görevine şirketin yeni genel müdürü olarak devam edecek Murat Kulaksızoğlu, NCR Türkiye’nin yeni genel müdürü...

Anadolu Sigorta Datathon Challenge başvuruları başladı

Anadolu Sigorta Datathon Challenge’a tek başına veya en fazla 5 kişiden oluşan takımlarla katılım sağlanabiliyor Anadolu Sigorta, 2017 yılından beri Hackathon olarak düzenlediği geleneksel yarışmasının...

TAKİP EDİN

171BeğenenlerBeğen
980TakipçilerTakip Et
147TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

“Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının dördüncü dönem raporu yayımlandı

Kariyer.net’in, “HR Pulse” araştırma serisi kapsamında Curiocity iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Koronavirüs ve İş Hayatı” araştırmasının dördüncü dönem sonuçları açıklandı. Koronavirüs salgınının iş hayatına etkisini, çalışanlar ve işverenler/İK yetkilileri gözünden değerlendirmeye devam eden ve ilki mart ayında gerçekleşen araştırmanın dördüncü dönemine, 855 beyaz yakalı çalışan ve 227 İK yetkilisi katıldı.

 İK yetkililerinin ve beyaz yakalıların endişe seviyesi azalmaya devam ediyor!

Araştırmanın son dönem sonuçları; hem İK yetkililerinin hem de beyaz yaka çalışanların salgınla ilgili endişelerinin benzer seviyelerde olduğunu; salgının seyrine ilişkin belirsizliklerin görece azalmasıyla her iki kitlenin endişe seviyelerinin düşmeye devam ettiğini ortaya koydu. Çalışmaya katılanların endişe ettikleri konuların başında, “Ailelerinin sağlığı” gelmeye devam etti.

 Çoğunluk Haziran sonuna kadar ofise dönüleceğini düşünüyor

 Araştırmada; evden çalışmanın ne kadar süreceği konusundaki belirsizlik, beyaz yaka çalışanlar açısından ilk döneme göre 22 puan azalmış olsa da araştırmaya katılanların üçte biri hâlâ ofise dönüş tarihini belirsiz olarak tanımladı. Diğer yandan, beyaz yaka çalışanlar arasında Haziran sonuna kadar ofise dönüşün tamamlanacağını bekleyenlerin oranı yüzde 63 oldu.

 Evden çalışma sistemini oturtan rahat ediyor

 Araştırma kapsamında; İK yetkilileri ve beyaz yaka çalışanlara evden çalışma sistemini ne kadar verimli buldukları da soruldu. Beyaz yaka çalışanlarda evden çalışmayı çok daha verimli bulanların oranı, üçüncü döneme göre 10 puan artış kaydetti.

Evden çalışmaya daha mesafeli yaklaşan ve daha verimsiz bulan İK yetkililerinin oranının son dönemde 8 puan azaldığı, evden çalışma ile ofisten çalışmayı benzer verimlilik seviyelerinde gören İK yetkililerinin oranın ise arttığı gözlemlendi.

 Beyaz yaka evden çalışmaktan vazgeçmek istemiyor

Salgın nedeniyle evden çalışma sistemine geçen beyaz yakalılardan; bu esnekliğin önümüzdeki dönemde de kalıcı olmasını talep edenlerin oranı ikinci dönemde 13 puan düşüş göstermiş ve üçüncü dönemde de bu seviyeyi korumuştu. Ancak son dönemde beyaz yaka çalışanlarda, evden çalışma sisteminin kalıcı hale gelmesini isteyenlerin oranının 8 puan artarak yüzde 42’ye ulaştığı görüldü. Bu durum; süreçle ilgili belirsizliklerin azalması sonrası yapılan genel bir muhasebe olarak yorumlanabileceği gibi, çalışanların evden çalışma sisteme adapte olmalarının bir etkisi olarak da görülebilir.

Beyaz yakalılar ofise dönme konusunda daha tedirgin

Ofise geri dönme konusundaki tedirginlik düzeyi İK yetkilileri tarafında dördüncü dönemde de azalmaya devam ederken, beyaz yaka çalışanlarda ise 3 puan arttı. Bu durum, çalışanların evden çalışma sisteminin kalıcılığı konusundaki istekliliğinin artmasını da açıkladı.

Post-korona dönemiyle ilgili optimizm artıyor

Araştırmada, salgın sonrası normal düzene geri dönüleceğini düşünen İK yetkilileri ve beyaz yaka çalışan oranı üçüncü döneme göre artış gösterdi. Beyaz yaka çalışanlar ve İK yetkililerinde “Birçok sektörde işler duracağı için salgının sert bir etkisinin olacağı” yönündeki düşüncelerin pozitif anlamda iyileştiği dikkat çekti. Bu oran, ilk döneme kıyasla İK yetkililerinde yüzde 63’ten yüzde 40’a, beyaz yaka çalışanlarda ise yüzde 57’den yüzde 38’e geriledi.

 Çalışanların şirketlere notu değişmedi

Araştırmanın ikinci döneminde olduğu gibi üçüncü ve dördüncü döneminde de beyaz yaka çalışanların yarısından fazlası şirketlerinin aldıkları önlemleri yeterli bulduklarını söyledi. Çalışanların neredeyse yarısı ise hala bu önlemlerin iletişimini ve şirketin kriz yönetimini yeterli bulmadığını dile getirdi.

İkinci dönemde artış gösteren “Şirketlerinin çalışan sağlığına önem verdiğini belirten” beyaz yaka çalışan oranı, son dönemde 2 puan daha gerileyerek %54 oldu. Araştırma, beyaz yaka çalışanların dörtte birinin önceki dönemlerde olduğu gibi dördüncü dönemde de işverenlerinin çalışan sağlığına önem vermediğini düşündüklerini gösterdi.

Araştırma sonuçları; çalışanların haklarını öğrenmesi konusunda, salgın sürecinin hızlandırıcı bir etkisinin olduğunu da gösterdi. İlk dönemde “Çalışan olarak bu dönemdeki haklarınızı biliyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtı veren beyaz yakalı çalışanların oranı yüzde 30 iken, son dönemde bu oran yüzde 43 seviyesine yükseldi. Diğer yandan sonuçlar, beyaz yaka çalışanların hala yarısından fazlasının çalışan olarak bu dönemdeki haklarını bilmediğini de ortaya çıkardı.

 Tüketim planlarında temkinli yaklaşım devam ediyor

Araştırmanın dördüncü dönem sonuçları, İK yetkilisi ve beyaz yaka çalışanlar nezdinde; tatil planı gibi kısa vadeli harcamalar ile ev, araba sahibi olmak gibi yatırımların salgından ciddi anlamda etkilenmeye devam ettiğini ortaya çıkardı. Özellikle ev ve araba sahibi olma planlarını ertelediğini söyleyen İK yetkililerinin oranının dördüncü dönemde artışta olduğu görüldü.

Araştırma, iş değişikliği ve kendi işini kurma planlarının da salgından etkilendiğine işaret etti. Diğer yandan salgının getirdiği belirsizlik nedeniyle birikim yapmaya başlamayı düşünenlerin oranının, özellikle İK yetkilileri nezdinde dördüncü dönemde de artış seyrine devam ettiği görüldü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here