ATSO ve Vodafone işbirliği ile dijital tarım projesi başladı

TAKİP EDİN

181BeğenenlerBeğen
868TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
İşbirliği kapsamında, tarım alanında oluşabilecek problemleri önceden bildiren, riskleri öngören ve üreticinin ihtiyaç duyduğu raporları arazilerine özel sunan dijital altyapının talep eden şirketlere kurulması hedefleniyor

Vodafone ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Antalya’da tarım sektöründe dijitalleşme için  bir işbirliğine imza attı ve Dijital Tarım Projesi’ni hayata geçirdi. Verimlilik ve tasarruf tedbirleriyle istikrarlı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen proje kapsamında, ATSO üyeleri Vodafone Business Dijital Tarım İstasyonları ile tarlalarının durumunu, toprağın nemini ve ihtiyaçlarını uzaktan kontrol edebilecek. Dijital Tarım İstasyonlarıyla hayata geçen tarımsal tahmin ve erken uyarı sistemi, doğru üretim ve verimli mahsulün yanında tasarruf fırsatı sunuyor. Dijital Tarım Projesi ile Antalya’da dijital tarımın yaygınlaştırılması hedefleniyor.

ATSO ile Vodafone Business arasındaki dijital tarım projesi iş birliği protokolü, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin ile Vodafone Türkiye Kurumsal Satış Direktörü Ender Özgün’ün imzalarıyla yürürlüğe girdi.

Dijital Tarım Projesi neler sunuyor?

 • Kurulu olduğu sera veya tarlanın hava sıcaklığı, hava nemi, yağış miktarı, rüzgar hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, toprak nemi ve tuzluluk değeri, su buharlaşma oranı, solar radyasyon değeri ve güneşlenme süresi gibi meteorolojik değerlerinin ölçülmesi
 • Bölgeye özel 14 günlük hava tahmin raporunun oluşturulması. Sera ve tarlaya özel  don, fırtına erken uyarısında bulunulması.
 • İklime ve toprak nem durumuna bağlı hastalık ve zararlılar için erken uyarı oluşturması; ilaçlamada yüzde 50 ‘ye yakın tasarruf sağlaması.
 • Sera ve tarladaki buharlaşmanın, hava nemi ve toprak neminin izlenerek sulama planlaması yapılması.
 • Bölgeye özel tahminlenen meteorolojik ve topraktan alınan veriler sayesinde, tohum, gübre ilaçlama ve hasat zamanlarının 2 haftalık iş planında doğru zaman yönetimiyle sunulması.
 • Evapotranspirasyon hesaplaması ve ani sıcaklık yükselmesine bağlı olarak bitki sıcaklık stresine karşı erken uyarı.
 • Fenolojik gözlem modellemesi ile gübrelerin bitki üzerindeki gelişiminin günlük raporlanması.
 • Mobil laboratuvar sayesinde topraktan anlık amonyum-nitrat-potasyum-sülfat değerlerinin ölçülebilmesi ve raporlanması ile gübrede tasarruf planlaması.
 • Sistemin kurulu olduğu arazilerde uydudan alınacak veriler ile arazideki bitki çeşitlilik fark indeksi, yaprak alan indeksi ve bitki gelişim indeks hesapları raporlanabilmektedir.
 • Topraksız seralara özel sensörler ile bitki besleme sürecinin izlenmesi ve erken uyarı modelleri.
 • Mobil uygulama ve internet arayüz sayesinde anlık hızlı bilgi erişimi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here