Arçelik, Çin’deki fabrikasını sattı

TAKİP EDİN

178BeğenenlerBeğen
922TakipçilerTakip Et
160TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
2009’dan bu yana Çin’de üretim yapan Arçelik, fabrikasını yaklaşık 130 milyon TL’ye sattı

Arçelik, Çin’deki fabrikasını sattığını açıkladı. Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptğı açıklamaya göre, sermayesinin yüzde 100’üne sahip olduğu Beko Electrical Appliances Co. Ltd. Unvanlı çamaşır makinesi fabrikası elden çıkarıldı.

Satış bedeli 128 milyon TL

Çin’in Jiangsu eyaleti Changzhou şehrinde bulunan üretim tesisi, tesisin bulunduğu arazinin kullanım hakkı ile üretim tesisinde yer alan sabit varlıkların yaklaşık 128 milyon TL’ye (112 milyon 553 bin 392 Çin Yuanı) satıldı. KAP’taki açıklamaya göre, şirketin yeni sahibi Jiangsu Konka Smart Home Appliances oldu.  Satışın, kapanış şartlarının yerine getirilmesini takiben sözleşmenin imzalanmasından itibaren 3 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.

2009 yılından bu yana Çin’de çamaşır makinesi üretiyor

2009’dan bu yana Çin’de çamaşır makinası üretimi, ihracatı ve iç piyasa satışı işlemlerini yürütmekte olan Beko Electrical Appliances işlem sonrasında da aynı unvanla satış ve pazarlama faaliyetlerini devam ettireceği bildirildi. Şirket ayrıca grubun diğer ülkelerdeki fabrikalarından ithal ettiği ve yerel üreticilerle iş birliği yaparak temin ettiği ürünleri Çin’de satmayı sürdürecek. Bu kapsamda Arçelik veya bağlı ortaklıkları tarafından iki yıl süreyle alıcıdan belirli koşullarda ürün tedarik edilmesi de taahhüt edildi.

Arçelik, 2007 yılında Changzhou Casa-Shinco Electrical Appliances’ın hisselerinin yüzde 100’ünü 60 milyon Çin Yuanı’na (8 milyon dolar) satın almıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here