[Araştırma] Netflix parolanızı neden kendinize saklamalısınız?

Renault, teknoloji, enerji ve servis hizmetleri markasına dönüşüyor

2025’e kadar 14 ana model piyasaya sürecek olan Renault, bunların 7’sini tamamen elektrikli, diğer 7 aracı ise C ve D segmentinde üretecek. Tüm yeni...

Ventures60: Fintech yılının yıldızı kim olacak?

Girişim, girişimci ve yatırımcıları bir araya getiren Ventures60, ikinci etkinliğinde fintech konusunu ele aldı ve fintech’in yıldızlarının kimler olacağını değerlendirdi Geçen ay ilkini Birnoktabir.com’un YouTube’un...

Vodafone Türkiye’de Meltem Bakiler Şahin’e yeni görev

Şahin, halihazırda yürütmekte olduğu Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise vekaleten yürütecek  Vodafone Türkiye Bireysel İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan...

Deloitte: 2020’nin sarsıntıları şirketleri daha dijital ve dayanıklı hale getirdi

Rapora göre, işletmeler zorlu geçen 2020 yılında dalgalanmalara adapte oldu, dijital dönüşümü hızlandırdı ve daha dayanıklı hale geldi Deloitte'un 12’ncisi yayımlanan “Teknoloji Trendleri Raporu”, 2020'nin...

Trendyol’un 2020’de istihdam etkisi: 1,1 milyon kişi

Trendyol ile çalışmaya başladıktan sonra satıcıların yüzde 90'ının cirosu, yüzde 82'si ise istihdamını artırdı Trendyol, Türkiye’de 2020 yılında istihdama etkisinin 1,1 milyon kişi olduğunu açıkladı....

TAKİP EDİN

176BeğenenlerBeğen
927TakipçilerTakip Et
147TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Ankete göre; Netflix, Amazon Prime ya da Spotify gibi medya hizmeti kullananların yüzde 60’ı, bu hizmetin parolasını başkalarıyla paylaşıyor

Size e-posta hesabınızın parolasını başka biriyle paylaşıp paylaşmadığınızı soracak olsaydık, muhtemelen “kesinlikle hayır” derdiniz. Ama konu Netflix, Amazon Prime ve Spotify gibi medya hizmetlerine gelince, parola paylaşımı aslında oldukça yaygın.

Masum görünebilir, ancak insanlar medya hizmetlerinde kullandıkları parolayı diğer hesaplar için de kullanıyorlarsa endişe verici derecede tehlikeli olmaya başlar ve hesapların güvenlik riski artar.

İnsanların medya hizmeti hesaplarını arkadaşları ve aileleri ile paylaşma şekillerinin yanı sıra, ortaklar ayrıldıktan veya arkadaşlar artık birbirleri ile görüşmeyi bıraktıklarında hesaplara ne olduğu da bir soru.

2 bin 700 kişinin katıldığı anket

 Sorunun temeline inmek için, kısa süre önce ESET, İngiltere’de Twitter üzerinden 2 bin 700’den fazla yanıt alan bir anket yaptı ve bu da bize insanların parolalarını nasıl kullandığına dair biraz fikir verdi.

Hangi medya hizmetini kullanıyorlar?

 Şirket, kullanıcılara önce hangi medya hizmetlerini kullandıklarını sordu. Şaşırtıcı olmayan iki büyük hizmet, Amazon Prime (yüzde 50) ve Netflix (yüzde 47) oldu. YouTube TV yüzde 28 ve Spotify yüzde 23 ile takip etti.

 Yüzde 60’ı en az bir kişiyle paylaşıyor

 ESET ikinci olarak, medya hizmetlerini kimseyle paylaşıp paylaşmadıklarını sordu ve ilginç bir şekilde, insanların yüzde 60’ı hesaplarını aile üyeleri ve arkadaşlar gibi en az bir kişiyle paylaştığı sonucuna ulaştı. Üç hesap sahibinden biri, hizmetlerini iki veya daha fazla kişiyle paylaşıyor.

 Parolalar nasıl paylaşılıyor?

Bunun ardından ise bu parolaların nasıl paylaşıldığı soruldu. Şaşırtıcı bir şekilde, katılımcıların yüzde 21,5’i parolayı yüksek sesle söylediğini açıkladı. Yüzde 8,1‘i parolayı mesaj veya e-posta ile gönderiyor.

Bu durumda, insanların önemli kısmı parolalarını isteyerek başkasına verdi ve çoğu zaman bunun bir tür yazılı kaydı da var. Parolayı paylaştığınız diğer tarafı tanıdığınızda bu endişe verici gelmeyebilir ama ya onu başka birine iletirlerse? Örneğin çocuğunuz aile hesaplarını, okulda herkesin bahsettiği medya hizmetine sahip olacak kadar şanslı olmayan arkadaşlarıyla paylaşır mı?

Parolanın tekrar kullanılması

Daha da rahatsız edici olan, kişilerin yüzde 14’ünün aynı parolaları online olarak birden fazla hesapta kullanılması. Yani hesapları, suçlular için kolay hedef haline gelmiş bile.  Parola karmaşık olsa bile tekrar kullanımı kötü bir fikirdir. Karmaşık parolalar, bilgisayar korsanlarının parolanızı belirlemek için sosyal mühendislik ve açık kaynak araştırmalarını kullandığı saldırılara karşı daha güçlüdür. Ancak parolanızı internette herhangi bir yerde daha kullanmanız hesabınızın ele geçirilme riskini artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here