apple buddybuild

Apple geliştiricilere iOS için uygulama hazırlamalarında yardımcı olmak adına yeni adımlar atıyor. Cupertino merkezli şirket, bu amaç doğrultusunda Vancouver merkezli uygulama araçları girişimi Buddybuild’i satın aldı. Apple Buddybuild ile uygulama geliştirme ekiplerine basit bir iş akışı oluşturma konusunda katkı sağlamayı amaçlıyor. Böylelikle uygulamaların GitHub, BitBucket ve GitLab gibi servisler üzerinden yayınlanmasının da kolaylaşması öngörülüyor.

Taraflar arasındaki anlaşma, ilk olarak Apple tarafından basın kuruluşlarına gönderilen açıklamalarla duyuruldu. Buddybuild de daha sonra resmi blogu aracılığıyla Apple ile anlaştığını açıkladı. Taraflar arasındaki anlaşmanın detayları ise paylaşılmadı. Apple sadece Buddybuild’in 40 kişilik ekibinin faaliyetlerini Kanada’da sürdüreceğini duyurmakla yetindi.

Apple’a satılması, Buddybuild’in Android platformuna yönelik çalışmalarında da sonun yaklaştığı anlamına geliyor. Buddybuild, Android uygulamaları için geliştirme desteği sunmaya geçtiğimiz şubat ayında başlamıştı. Bu desteğin mart ayı itibarıyla sonlandırılması planlanıyor. Apple, TestFlight’ı satın aldığında da benzer bir hamle gerçekleştirmiş ve platformun Google’ın mobil ekosistemine olan desteğini kesmişti.

Uygulamalar akıllı telefon üreticileri arasındaki savaşın en önemli cephelerinden biri olmayı sürdürüyor. Uygulamalar, müşterilerin satın alacakları cihazlara karar vermelerinde ciddi bir rol oynuyor. Akıllı telefon pazarı iyiden iyiye doygunluğa ulaşırken, uygulamalar şirketler adına ayrı bir gelir akışına dönüşmeye devam ediyor. iOS işletim sisteminin pazar payı Android’in gerisinde kalsa da, iOS uygulamaları hâlâ Android uygulamalarına kıyasla daha fazla para kazandırıyor.

Apple Buddybuild ile geliştirici dostu yönünü korumayı hedefliyor

Apple Buddybuild ile geliştiricilere sunduğu yardımcı özelliklere yenilerini eklemeyi amaçlıyor. Cupertino merkezli şirket “geliştirici dostu” sıfatını da korumayı amaçlıyor.