App Store ekosisteminin büyüklüğü 500 milyar doları aştı

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

2008’de hayata geçen App Store bugün yarım trilyon dolara varan bir ekonomiye ev sahipliği yapıyor

App Store ekosisteminin büyüklüğünün 519 milyar dolar büyüklüğe ulaştığı açıklandı. Analysis Group tarafından Apple adına yapılan araştırmaya göre, şirketin 2019 yılında mobil uygulama mağazasının 519 milyar dolarlık bir ekosistemi beslediği ortaya çıktı.

Analysis Group’un çalışmasında App Store’daki kategorilerin büyüklükleri de yer alıyor. Buna göre; m-ticaret, dijital ürün ve hizmetler ile uygulama içi reklam en büyük kategoriler olarak öne çıkıyor. Raporda m-ticaret kategorisinin altında fiziksel ürün ve hizmetlerin büyüklüğünün 413 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Fiziksel ürün ve hizmetler içindeyse perakende ve satış 268 milyar dolarla öne çıkıyor. Best Buy ve Target gibi perakendeciler bu kategoriyi sürüklerken, fiziksel ürünler satan Etsy gibi pazaryerleri de dikkat çekmeyi başarıyor. M-ticarette 57 milyar dolarla Expedia ve United gibi seyahat, 40 milyar dolarla Uber ve Lyft gibi araç çağırma ile 31 milyar dolarla DoorDash ve Grubhub gibi yemek teslimatı uygulamarı bulunuyor.

61 milyar dolarlık dijital ürün ve hizmetlerde oyun en önemli kategori olarak karşımıza çıkıyor. Müzik, video yayın, fitness, e-kitap, sesli kitap, haber, dergi ve flört servisleri de bu hizmetler arasında yer alıyor.  Geçen yıl en çok indirilen oyun “Mario Kart Tour” olurken, “Sky: Children of the Light” isimli iPhone oyunuysa 2019 En İyi iPhone olarak seçildi.

App Store’da 2 milyona yakın uygulama var

45 milyar dolarlık bir potansiyele sahip olan uygulama içi reklam satışlarının yüzde 44’ü ise yine oyunlardan elde ediliyor. Oyun dışı uygulama içi reklam satış uygulamalarında da indirmesi ücretsiz Twitter ve Pinterest gibi uygulalamalar var. Bununla birlikte New York Times veya mlb.com gibi uygulama için satın alma seçeneğine sahip olan uygulamalar da bulunuyor.

2008’de kurulan App Store’da bugün 2 milyona yakın uygulama bulunuyor. App Store’u her hafta 175 ülkeden 500 milyon kişi ziyaret ediyor. Analysis Group’un yürüttüğü araştırmanın metodolojisi App Store’da kesilen faturaların incelenmesine dayanıyor. Bu faturalara Apple’ın komisyonunun dâhil olduğunu not edelim.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz