PAYLAŞ

Turkcell tarafından kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinde destek arayan Ape X drone projesi, aradığını fazlasıyla buldu. “Yerli drone” etiketiyle gözler önüne çıkan Ape X, 200 bin TL fon bulma amacıyla başlayan kitle fonlama kampanyasında 784 bin TL destek toplamayı başardı. Hafifliği ve dayanıklılığı ön plana çıkan drone’un destekçileri arasında Turkcell dışında Arçelik, Softtech, TOBB ETU ve OSTİM gibi kuruluşlar da yer alıyor.

Drone teknolojisi günümüzde perakendeden lojistiğe, fotoğrafçılıktan sinemaya kadar uzanan pek çok sektörde kullanılıyor. Çocukluklarından bu yana arkadaş olan Çağkan Güneri, Selin Orçunsel, Kaan Cevher, Dilbeste Kayıgil ve Kadir Atakan Ata tarafından geliştirilen Ape X, 4K çözünürlüklü kayıt yapabilen bir kamera taşıyor. Kamera ile 30 dakika boyunca görüntü kaydı gerçekleştirilebiliyor. Ape X’in kamerası tarafından kaydedilen görüntüler, bir mobil uygulamayla kontrol edilebiliyor.

Drone ile sunulan aksesuarlar arasında bir sanal gerçeklik gözlüğü de bulunuyor. Bu gözlük sayesinde Ape X tarafından kaydedilen görüntüler sanki drone’un içindeymiş gibi izlenebiliyor. MIME isimli kumanda ise hareket sensörü sayesinde Ape X’i rahat biçimde yönetmeyi mümkün kılıyor.

Ape X drone dört engel tanıma sistemi taşıyor

Ape X drone dört adet ultrasonik engel tanıma sistemi taşımasıyla da dikkat çekiyor. Ultrasonik engel tanıma sistemi sayesinde Ape X etrafındaki engellerin farkına varıp kendisini bu engellerden kurtarabiliyor. Böylelikle drone’un hasar görme ihtimali fazlasıyla aşağıya çekiliyor.