amazon prime

Amazon, takvimlerin 2018’e dönmesiyle birlikte 2017’de nasıl bir performans gösterdiğine dair istatistikleri paylaştı. Şirketin paylaştığı istatistikler arasında göze çarpan ise Amazon Prime ile teslim edilen ürün sayısı oldu. Kısa sürede teslimat sağlayan servis, 2017’de dünya genelinde 5 milyar ürün sevkiyatı için tercih edildi. Prime ile aynı günde, bir günde veya iki günde ürün teslimatı yapılabiliyor. Amazon’dan yapılan açıklamaya göre, 2017 Prime servisine en fazla sayıda yeni abonenin katıldığı yıl oldu.

Amazon en popüler Prime ürünlerini de kamuoyuyla paylaştı. AmazonFresh üzerinden muz sipariş etmek en popüler eylem olarak öne çıkarken, Prime Günü’nde en çok tercih edilen ürün de Instant Pot adını taşıyan elektronik tencere oldu.

2017 öncesindeki Prime abonelerinin sayısı konusundaki bilgiler oldukça sınırlı. Amazon’un 2016’nın dördüncü çeyrek sonuçlarında, Prime abonelerinin sayısı için “on milyonlarca” şeklinde bir ifade kullanılmıştı. Amazon daha sonrasında bu sayının 20 milyon olduğunu açıklamıştı. Şirket, geçtiğimiz yılın sonunda Prime aracılığıyla teslim edilen ürün sayısının da 1 milyarı aştığı belirtilmişti.

Amazon Prime abonelerine hızlı teslimat dışında avantajlar da sunuyor

Amazon Prime abonelerinin sayısının artmasında Amazon’un Meksika, Hollanda, Lüksemburg, Singapur gibi ülkelerde faaliyete geçmesinin de etkili olduğu söylenebilir. Bu ülkeler nüfus bakımından çok kalabalık olmasalar da, Prime’ın genel büyümesine katkıda bulunmuş gibi görünüyor. Amazon Prime abonelerine hızlı teslimat dışında video ve canlı yayın servislerine de erişim imkânı sunuyor.