Amazon kasasız marketlerini Avrupa’ya getirmeyi planlıyor

0
68

amazon goAmazon kasasız marketlerini önümüzdeki dönemde Avrupa ve İngiltere’ye getirmeyi planlıyor. Şirket, Amazon Go adını taşıyan marketleri için hem Avrupa Birliği’nde hem de İngiltere’de fikri mülkiyet kurumlarına çeşitli ticari marka başvurularında bulundu.

Amazon dört slogan için ticari hak başvurusu gerçekleştirdi: “Sıra yok, ödeme noktası yok. (Gerçekten yok)”, “Kuyruk yok, ödeme noktası yok. (Gerçekten yok)”, “Her sıra bir kusurdur.” ve “Her kuyruk bir kusurdur.” şirket tarafından seçilen sloganlar oldu. Amazon geçtiğimiz aralık ayında Go mağazalarını duyurduğunda da benzer sloganlar kullanmıştı. O dönemde şirketin 2 bin mağaza açmayı planladığı söylense de, Amazon bu iddiayı yalanlamıştı.

Amazon’un kasiyersiz mağazalarında müşterilerin mağazaya girmeleri, alacaklarını almaları ve daha sonra ödeme kuyruğuna girmeden çıkıp gitmeleri amaçlanıyor. Müşteriler mağazaya girdiklerinde Amazon hesabının kodunu taratıyor. Ardından müşterilerin satın aldıkları mağaza tarafından takip ediliyor. Müşteri mağazadan çıktıktan sonra da ücret Amazon hesaplarından tahsil ediliyor. Mağazalarda 6 ila 10 kişinin çalışması öngörülüyor.

Amazon’un önünde ABD dışındaki pazarlara açılması için uzun yol bulunuyor. İlk Amazon Go mağazasının mart ayında kapılarını açacağı iddia edilmişti. Ancak teknik arızalar bu tarihin ertelenmesine sebep olmuş gibi görünüyor. Gerçekleştirilen testlerde mağazaların 20’den fazla müşteriyi kaldıramadığı ve ürün takibi konusunda sıkıntı yaşadığı iddia edilmişti.

Amazon Go İngiliz market zincirlerini korkutmuş gibi görünüyor

Bloomberg’de yer alan habere göre, Amazon’un kasasız marketlerini Avrupa ve İngiltere’ye getirme planı, Sainsbury ve Tesco gibi İngiliz market zincirlerini telaşlandırmış durumda. Aldi ve Lidl gibi ucuz zincirlerle de rekabet eden Sainsbury ve Tesco için Amazon dişli bir rakip olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here