Alibaba otomat makineleriyle otomobilleri deneme imkânı sunacak

0
172
alibaba

Çinli e-ticaret devi Alibaba, çevrimiçi alışveriş rekorları kırmaya devam ediyor. Ancak bu durum, şirketin fiziksel satışlara yönelmesi için bir engel teşkil etmiyor. Bu doğrultuda bir alışveriş merkezi zinciri oluşturması beklenen şirket, bugüne kadar eşine pek rastlanmayan başka bir fiziksel satış yöntemini de kullanacak. Alibaba otomat makineleri aracılığıyla Ford’un Çin’de elektrikli otomobil satmasına yardımcı olacak.

Bu ilginç konsept çerçevesinde otomobillerin devasa otomatlara yerleştirilmesi planlanıyor. Paylaşılan taslaklardaki otomat tasarımları, akıllara kalabalık otoparklarda yer açmak için kullanılan sistemleri getiriyor. Şirket bu yöntemle otomobillerin satın alınmadan önce denenmesini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Süreç, şirketin Taobao uygulaması üzerinden başlıyor. Kullanıcılar bu uygulamayla denemek istedikleri arabanın fotoğrafını çekiyor. Ardından kişisel bilgiler giriliyor, sisteme bir özçekim yükleniyor ve depozito yatırılıyor. “Super Member” seviyesinde olanların depozito ödemesi gerekmiyor. Bu adımların ardından Tmall markasını taşıyan araba otomatına gidiliyor. Yüz tanıma veya kod doğrulama işlemlerinin ardından denenmek istenen otomobil bulunuyor ve üç günlük test macerası başlıyor.

Alibaba otomobil otomatlarını ocakta kullanıma sunmayı planlıyor

Bu yöntemle test sürüşü yapmak isteyenlerin Çin’deki Zhima kredi sisteminde 700 bin puana sahip olması gerekiyor. Alibaba ilk otomobil test otomatlarını ocak ayında Şangay ve Nanjig’de faaliyete geçirmeyi planlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here