2020’de tespit edilen kötü amaçlı dosya sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5,2’lik artış

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
833TakipçilerTakip Et
163TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Tespit edilen dosyalarda en çok Truva atları ve arka kapı dosyaları artışı öne çıkıyor

Kaspersky’nin tehdit algılama sistemleri, son 12 ayda her gün ortalama 360 bin yeni kötü amaçlı dosya keşfetti. Bu bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artışla 18 bin daha fazlasına karşılık geliyor. Kötü amaçlı dosyaların yüzde 60,2’sini Truva atları oluşturuyordu. Genel olarak tespit edilen Truva atlarının oranı bir önceki yıla göre yüzde 40,5 arttı.

Ayrıca VisualBasicScript dilinde yazılan ve genellikle Dinihou kötü amaçlı yazılım ailesine ait olan solucanların yanı sıra, tespit edilen arka kapıların sayısında da dikkate değer bir artış oldu. Reklam yazılımları ise 2019’a kıyasla yüzde 35 oranında düşüş yaşadı.

Kötü amaçlı dosyaların sayısında gözle görülür artış

Algılanan kötü amaçlı dosyaların büyük çoğunluğu (yüzde 89,80) Windows işletim sistemlerine özgü bir dosya biçimi olan Windows PE dosyaları aracılığıyla oluşturuldu. Aynı zamanda Android işletim sistemiyle ilgili yeni kötü amaçlı yazılımların sayısı yüzde 13,7 oranında azaldı. Birçok insanın evden bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarla çalıştığı göz önüne alındığında saldırganların da odağını bu cihazlara kaydırdığı görülüyor. Bu dönemde kötü amaçlı e-posta kampanyaları yoluyla gönderilen veya virüs bulaşmış web sitelerinde karşılaşılan farklı komut dosyalarının sayısında da yüzde 27’lik bir artış oldu. Bu da insanların internette daha fazla zaman geçirmeye başlamasıyla ve alanın daha fazla hedeflenmesiyle açıklanabilecek bir durum.

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Denis Staforkin, “2020 yılında tehdit algılama sistemlerimiz bir önceki yıla kıyasla çok daha fazla yeni kötü amaçlı nesne keşfetti. Pandemi nedeniyle dünyanın her yerinden kullanıcılar cihazlarında ve çevrimiçi ortamda daha fazla zaman geçirmek zorunda kaldı. Bunun saldırganların daha etkin olmalarından mı kaynaklandığını yoksa artan bilgisayar kullanımı nedeniyle daha fazla tehdidin ağımıza takılmasının bir sonucu mu olduğunu söylemek zor. Sebep ne olursa olsun bu yıl yeni kötü amaçlı dosyaların sayısında gözle görülür bir artış kaydettik. Çalışanlar evden çalışmaya devam ettikçe ve ülkeler farklı kısıtlamalar uyguladıkça bu durum büyük olasılıkla yeni yılda da devam edecek. Ancak kullanıcılar temel güvenlik önlemlerini alırlarsa tehditlerle karşılaşma riskini önemli ölçüde azaltabilirler.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz